default_mobilesplash

Kuhu minna?

toopakkumised banner 225x90

kärdla sadama bänner

turism 225x90

Kärdla vanim maja

Kärdla hoonetest vanim säilinud maja. Praegune hoone valmis aastal 1851 ning on ümber ehitatud samal krundil paiknenud vanemast, vähemalt juba 1806. aastast pärit rookatusega suitsutarest. Maja ehitajaks oli põline Kärdla rootslane Pisa Mats.

Kärdla oli vana hiiurootslaste küla, mille kohta pärinevad vanimad säilinud teated 22. märtsist 1470, mil ordumeister Johann Wolthus von Herse kinnitas kohalike rootslaste vabadused. 1810. aastal pillutas toonane maaomanik Konstantin von Ungern-Sternberg Kärdla rootslaste talud ning rajas selle asemele karjamõisa.

Siin on hoonestus märgitud nii küla pillutamise eelse aja, 1806. aasta, kui ka pillutamise järgse aja, 1830. aasta, kaartidel.

Pisade maja on näide vanast Kärdla hiiurootslaste hoonetüübist, mis järgis skandinaaviapärase puitarhitektuuri traditsioone. Hoone kuulub tänaseni sama suguvõsa järeltulijatele.

Maja interjöör on ümber ehitatud. Teise maailmasõja järgsel ajal on tehtud põhjalik kapitaalremont ning selle käigus on laiendatud ja juurde ehitatud aknaavasid. Elamu restaureeriti 1993. aastal. Alates 1999. aastast on hoone ehitismälestisena riikliku kaitse all.